حاج حانمی که منم

ماه رمضان که می شود بعضی خوراکی ها در خانه ی ما مهجور می مانند.دلیلش این است که بعد افطار آنقدر می لمبانیم که جایی برای آنها نیست.راستی ما روزه می گیریم و از این بابت خوشحالیم.لابد الان می گویید به ما چه یا مبارک ننجونتان باشد.این را خاطر نشان کردم که به سهم خودم در مقابل موج روزه ستیزی که اخیرا در بلاگ ها راه افتاده مقاومت کنم.یخچال پر از میوه هایی است که دارند غیرقابل مصرف می شوند.در این روزگار که یک شبه آدم های محترم کارتن خواب می شوند نمی توانم این همه اسراف را در خانه ی مان ببینم.

آلو ها و انگورها را در مخلوط کن می ریزم و بعد از صافی ردشان می کنم.مخلوط به دست آمده را در قابلمه می ریزم تا بجوشد.اگر این کار را نکنم هم درست و حسابی ترش نمی شود هم کپک می زند.نصف قاشق نمک در آن هم می زنم و می گذارم سرد شود.در این مدت روی پنیری که در جاپنیری مانده آب جوش می ریزم و به آن پونه ی خشک شده می زنم که طعمش را بهتر کند.بویش می شود عین پنیر بزی که خانم ش از تریدر جوز برایم خرید.خیارها را پوست می کنم و ریز می کنم.یک مقدارش را در ماست می ریزم و باقی را در آبغوره لالا می دهم که با سحری بخوریم.

محتویات قابلمه را در دو سینی می ریزم و با قاشق صافش می کنم.رویشان دستمال پهن می کنم و می گذارم در بالکن تا خشک شود .حالا لواشکِ دست افشان آماده است. دارم به این فکر می کنم که چقدر ماه و خودکفا هستم و شوهر آینده ام را به یک سال نکشیده حاجی می کنم.البته این ضرب المثل است و ترجیح می دهم سر سال مدل ماشینش را بالا ببرم نه اینکه مثل بعضی ها گوساله برود مکه و گاو برگردد.مکه رفتن بصیرتی می خواهد که با یک سال زندگی حتی با انسان فرهیخته ای چون من هم به دست نمی آید.

/ 19 نظر / 42 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حسین

دوم: شما لطف داری. تلمذ از مکتب شماست سوم: شیرینی عسلی چهارم: مستی نداره، به رساله رجوع کن. فکر کنم باید دست‌کم دو سوم آبش تبخیر بشه تا پاک باشه.

مهندس اینا

بابا شما چقده هنرمندید حج خانوم ( با لهجه اصفهانی تایپ کردم ) زیرنویس هم که می رید واسه خودتون ولی اینا واسه فاتی شلوار جین نمی شود برای ازدواج کردن باید جیبهای پدرتان تفاهم برانگیز باشد [پلک]

شملک

به به کلا میدونستی از هر انگشت مهندسین برق هنر میباره؟

Liithium

این یه جور تبلیغات غیر مستقیم برای پیدا کردن شوهر بود دیگه نه ؟ امروز همه دنبال چیزای کم مصرفند . به نظرم میتونی ایزو 9000 بگیری برای حاج خانم کم مصرف

ساسوشا

هنگ کردم کلن.. وقتی پست های پایین ترت رو خوندم.. اما برای ماه رمضون خوب تدارکات می بینی ها:دی

ستایش

سلام سلام و صدتا سلام من تازه با وبتون اشنا شدم اما سوگند میخورم که تموم پستاتونو خوندم و خیلی از دست نوشته هاتون خوشم اومد...همین...[گل] حرفتون رو در مورد مکه رفتن خیلی قبول دارم...واقعا راسته!(هوس لواشک کردم:d)

Zohreh

خوندن نوشته های شما از خوندن هر کتاب و نوشته ی دیگه ای برام جذاب تره ! هر چند وقت یکبار که به وبلاگتون سر می زنم و چند تا پست جدید می بینم اون قدر خوشحال می شم که انگار به ... تی تاپ داده باشند ! جدی می گم !

رهگذر

خوشم اومد خیلیییییییی. با مزه می نویسی. ببین مردا هر کار کنن نمی تونن اون چیزی بشن که ما زنا دوست داریم پس بهتره به همین نصفه نیم بند دل خوش کنیم.

ایرانی آرام

تلوزیون که از افطار نهایت استفاده را میکند. آن قدر می خوریم که کاری غیر از دراز کشید جلوی تلوزیون و دیدن دوریالی هایش از دستمان بر نمیاید.

محمدرضااااا

پیش درآمد: نشان داغ دل ماست لاله ای که شکفت به سوگواری زلف تو این بنفشه دمید این بیت در چند پست قبلتون بود از ابتهاج که جالب بود برام مقایسه اش با دو تا بیت از حافظ: ز حسرت لب شیرین هنوز می بینم /که لاله می دمد ز خاک تربت فرهاد و چنین که بر دل من داغ زلف سرشک توست /بنفشه زار شود تربتم چو در گذرم حالا مقایسه اش با لواشک دیگه کار پیجیده ایه که از دست من بر نمیاد!